بازگشت امید به بورس؟، دو شرط برای سرانجام فرایند نزولی بازار سهام

به گزارش وبلاگ راضانی، خبرنگاران- برای سهامداران بورس معین شده است که حمایت دولت و در ادامه حقوقی ها دلیل مطمئنی برای بازگشت بازار سهام به فرایند صعودی نیست.

بازگشت امید به بورس؟، دو شرط برای سرانجام فرایند نزولی بازار سهام

به گزراش اقتصادنیوز، با افت 53 هزاری در روز چهارشنبه شاخص به نزدیکی کف قبلی یک میلیون و 608 هزار واحد رسید تا احتمال حمایت در معاملات شنبه تقویت گردد.

با همه این ها معین نیست جو روانی منفی ایجاد شده و غلبه رفتار هیجانی تا چه زمانی ادامه داشته باشد. در این شرایط مطالبات گسترده ای برای حمایت از بازار توسط دولت ایجاد شده است. در سوی مقابل بعضی علت شرایط کنونی بازار را مداخله دولت در دوره رونق و دعوت از سرمایه های عمومی و غیرحرفه ای برای حضور در بورس می دانند. موضوعی که اکنون دولت را به عنوان بازیگر موثر بورس معرفی نموده است.

اجبار بانک ها به حمایت از بورس؟

همزمان اخباری نیز مبنی بر اجبار بانک ها از سوی دولت برای اعطای وام به صندوق های سرمایه گذاری و حمایت از بورس به گوش می رسد. موضوعی که البته با انتقاد بعضی کارشناسان روبرو شده است.

بازگشت امید به بورس

حقوقی ها اما به وسیله منابع خود می توانند در بازار حضور فعال تری داشته باشند و هفته گذشته وعده حضور مداوم را داده بودند که طی روزهای اخیر خلأ آن دیده شد. حالا با حمایت دستوری حقوقی ها و ورود مجدد آنها در بازار به عنوان بازارگردان امید ها به بورس بازگشته است.

حمایت حقوقی ها از بورس/حمایت را در تابلو نشان دهید

آنالیز تغییر مالکیت ها در هفته منتهی به 12شهریور ماه نشان از حمایت بزرگان بازار در سمت خرید دارد. به طوریکه از ابتدای هفته و بعد از پشت سرگذاشتن تعطیلات روزهای آغازین، کوشش بر حمایت از سهام ارزنده و جلوگیری از افت بیشتر قیمت ها صورت گرفت که این موضوع با توجه به خالص خرید بیش 4هزار میلیارد تومانی حقوقی ها در این 3روز ، تاییدی بر این موضوع دارد.

حمایت دستوری برای خرید سهام در نرخ های بالا به نوعی باعث ایجاد بستر فعالیت نوسان گیر ها می گردد به طوری که این افراد در بازار منفی اقدام به خرید و در زمان حمایت، فروش سهام را در دستور کار خود قرار می دهند.

دو شرط برای انتها فرایند نزولی بازار سهام

اکنون برای سهامداران معین شده است که حمایت دولت و در ادامه حقوقی ها دلیل مطمئنی برای بازگشت بازار به فرایند صعودی نیست و تصمیماتی که گرفته می گردد نیز قطعیت لازم را در اجرا ندارد. در نتیجه برای اینکه فرایند نزولیِ شدید بازار به اتمام برسد، باید شاخص کل و در نتیجه قیمت سهام مختلف به محدوده ای برسد که بیشتر سهامداران دوباره به خرید ترغیب شوند یا اینکه زمان بگذرد تا از نظر زمانی بازار برای رشد دیگری آماده گردد.

تا زمان محقق شدن یکی از دو شرط، احتمال کاهش بیشتر شاخص کل علی رغم وعده وعیدهایی که داده می گردد، دور از انتظار نخواهد بود

انتطار می رود پس از حمایت ها، اصلاح شاخص در محدوده یک میلیون 600 هزار درگیر نوسانات گردد و مقاومت نشان دهد و درصورتی که حقوقی ها تابع اوامر دولت نباشند و خلاف وعده ها عمل نمایند احتمال افت های بیشتر در راه باشد.

ترسیم الگوی کف دوقلو در بورس

در حال حاضر بورس الگوی کف دو قلو را ترسیم می نماید. الگوی کف دوقلو یکی از الگوهای تحلیل تکنیکال است که در خصوص تغییر فرایند هشدار می دهد و یک الگوی برگشت صعودی است.

اگر این الگو در یک فرایند نزولی شکل بگیرد نشاندهنده وقوع احتمالی فرایند صعودی می­باشد. در این الگو، قیمتها تا یک کف جدید کاهش یافته، سپس کمی افزایش میابند و تا کف قبلی افت می نمایند و در نهایت مجدد افزایش میابند.

در شرایط فعلی الگوی کف دو قلو در فرایند نزولی بازار حاکم است و محتمل است شاخص تا یک میلیون و 560 هزار کاهش یابد و مجدد افزایش را تجربه کند و سوار بر ریل صعودی گردد.

منبع:اقتصادنیوز

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 30

به "بازگشت امید به بورس؟، دو شرط برای سرانجام فرایند نزولی بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت امید به بورس؟، دو شرط برای سرانجام فرایند نزولی بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید