همه چیز درباره لنز روزانه؛ مزایا، معایب و روش استفاده از آن ها

به گزارش وبلاگ راضانی، خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - لنزها بر اساس زمان استفاده شامل لنز های روزانه، فصلی و سالانه می شوند که هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. یکی معروف ترین و محبوب ترین لنزها، لنز های روزانه هستند. در این مقاله قصد داریم تا به طور مفصل به معرفی لنز روزانه بپردازیم.

همه چیز درباره لنز روزانه؛ مزایا، معایب و روش استفاده از آن ها

لنز روزانه چیست؟

لنز روزانه یکی از معروف ترین لنزهاست که هم مصارف طبی و هم مصارف زیبایی دارد. لنز های روزانه از جنس سیلیکون هیدروژن بوده و ساختار ساده تری نسبت به لنز های ماهانه دارند. این لنزها قدرت عبور اکسیژن کمتری دارند، بنابراین به نوعی یک بار مصرف محسوب می شوند. این لنزها صبح در چشم گذاشته می شوند و شب دور انداخته می شوند و صبح روز بعد یک از یک لنز جدید استفاده می شود. استفاده از لنز های روزانه از ماهانه راحت تر بوده و همچنین برای افرادی که چشم های حساسی دارند مناسب تر است. لنز های روزانه به دلیل اینکه دوباره استفاده نمی شوند خطر انتقال میکروب به داخل چشم ها را ندارند. به عبارت دیگر این لنز ها نیازی به نگهداری و مراقبت نداشته و در نتیجه خطر آلودگی هم آن ها را تهدید نمی کند. به همین دلیل است که پزشکان آن را کم خطرترین لنز می دانند.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب لنز فصلی چیست و چه تفاوتی با لنز سالیانه دارد؟

تفاوت لنز روزانه با لنز یکبار مصرف

در واقع لنز روزانه همان لنز یکبار مصرف است که بعد از یکبار استفاده دور انداخته می شود و دوباره قابل استفاده نیست؛ بنابراین در عمل تفاوتی بین این دو وجود ندارد.

مزایای لنز روزانه

لنز های روزانه مزایای زیادی دارند که چند مورد از آن ها عبارتند از:

1. ارزان تر هستند

لنز های روزانه نسبت به سایر لنز های ماهانه یا فصلی قیمت کمتری دارند. همچنین با توجه به اینکه با داشتن لنز های روزانه نیازی به خرید مواد مرطوب کننده، شستشو دهنده یا تمیز کننده و حتی جا لنزی نیست، واقعا مقرون به صرفه هستند.

2. بهداشتی تر هستند

همان طور که گفته شد لنز های روزانه به دلیل اینکه نیاز به مراقبت و نگهداری ندارند، از نظر بهداشتی نسبت به سایر انواع لنز ارجح هستند. عدم نیاز به شستشو و مراقبت درست و اصولی موجب می شود احتمال ابتلا به عفونت های چشمی که در اثر استفاده از لنز های آلوده ایجاد می شود، به طور کلی از بین برود.

3. استفاده از آن ها راحت تر است

لنز های روزانه برای افرادی که فعالیت بسیار داشته و به دلیل درگیری های زیاد زمانی برای مراقبت ها و شستشوی لنز ندارند مناسب تر است. همچنین یکبار مصرف بودن و ساختار ساده و نازک آن ها موجب می شود کوچکترین حساسیت و ناراحتی در فرد مصرف کننده ایجاد نشود.

4. عدم تاثیرپذیری از آلرژی های فصلی

لنز های روزانه به دلیل اینکه در خاتمه روز از چشم خارج شده و از بین می فرایند، بر خلاف سایر انواع لنز ها تحت تاثیر آلرژی های فصلی قرار نمی گیرند.

5. عدم نیاز به استفاده از محلول لنز

لنز های روزانه نیازی به محلول شستشو و یا محلول نگهدارنده ندارند؛ اما در صورتی که چشم های شخص استفاده کننده از لنز روزانه احساس خشکی کند، می توان با چند قطره اشک مصنوعی و یا محلول رطوبت رسان، رطوبت لازم را برای چشم تامین کرد.

معایب لنز های روزانه

از جمله معایب لنز های روزانه می توان این موارد را برشمرد:

  • نمی توانند همه مسائل بینایی را از بین ببرند. در هنگام استفاده از لنز روزانه ممکن است درخشندگی دید به اندازه درخشندگی لنز RGP نباشد.
  • عمر کوتاه لنز روزانه می تواند یکی از معایب این گونه لنز ها باشد چرا که باید روزانه تغییر کند.

نحوه استفاده از لنز روزانه

نحوه استفاده از لنز های روزانه بسیار راحت بوده و نکته خاصی ندارد. فقط اینکه باید در هنگام استفاده با دستان تمیز و عاری از هر گونه آلودگی لنز را بردارید تا استریل بودن آن حفظ شود. همچنین مهم است که به آرامی لنز را در درون چشم و دقیقا مرکز چشم قرار دهید تا بهترین دید را داشته باشید.

نکات مهم

  • فراموش نکنید که لنز های روزانه حتما باید در خاتمه روز و هنگام خواب از چشم خارج شوند تا عفونت های چشمی ایجاد نشود.
  • دقت کنید که لنز چشم راست و چپ را جا به جا استفاده نکنید چرا که در دراز مدت ممکن است لبه های لنز به قرنیه آسیب برساند.
  • اگر در هنگام استفاده از لنز های روزانه دچار واکنش هایی مثل التهاب، قرمزی، خارش و سوزش در چشم ها شدید بلافاصله لنز ها را از چشم خارج کرده و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از لنز روزانه

لنز های روزانه همانطور که گفته شد نیازی به مراقبت و نگهداری خاصی ندارند؛ چرا که در خاتمه روز از چشم خارج شده و دور انداخته می شوند. می توان گفت به همین دلیل است که پزشکان این لنز ها را بسیار توصیه می کنند زیرا احتمال آلودگی آن کمتر از دیگر لنزهاست.

افراد مناسب برای استفاده از لنز روزانه

کاندیداهای مناسب برای استفاده از لنز های روزانه چه کسانی هستند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور کلی همه افرادی که به دور بینی، نزدیک بینی و حتی آستیگماتیسم دچار هستند می توانند از این لنز ها استفاده کنند؛ اما چند دسته از افراد به دلیل شرایط خاص شغلی و محیطی و … کاندیدا های مناسب تری برای استفاده از لنز های روزانه هستند. از جمله:

1. متخصصان و افراد پر مشغله

اولین دسته از افراد به دلیل مشغله زیاد و اینکه فرصت کافی برای مراقبت و نگهداری از لنز های دائمی یا سالیانه و یا حتی ماهیانه را ندارند، بهتر است از لنز های تماسی روزانه استفاده کنند، چرا که در این صورت هم در وقت صرفه جویی می کنند و هم اینکه احتمال آسیب و عفونت چشمی در آن ها وجود نخواهد داشت.

2. ورزشکاران

قطعا استفاده از عینک برایی ورزشکاران در حین انجام ورزش امکان پذیر نیست. ایده آل ترین نوع لنز تماسی برای ورزشکاران، لنز روزانه است چرا که می توانند به راحتی قبل از ورزش آن ها را در چشم گذاشته و بعد از ورزش یا در خاتمه روز از چشم خارج کرده و دور بیاندازند.

3. کارگران و افراد شاغل در آزمایشگاه

استفاده از لنز روزانه برای افرادی که با مواد آلوده و یا محیط آلوده سر و کار دارند مثل کارگران و کسانی که در آزمایشگاه کار می کنند و با مواد شیمیایی مختلف سر و کار دارند بسیار مناسب و کارآمد است.

4. افرادی که سابقه آلرژی دارند

لنز های روزانه به دلیل اینکه نیاز به شستشو و نگهداری ندارند، احتمال آلودگی و رسوب مواد آلرژی زا روی آن ها وجود نداشته و بنابراین تحت تاثیر آلرژن های فصلی قرار نمی گیرند؛ در نتیجه برای افرادی که از آلرژی های فصلی رنج می برند به خاطر عدم تحریک چشم ها فوق العاده ایده آل هستند.

سوالات متداول

لنز های روزانه نسبت به لنز های فصلی و ماهیانه چه مزیتی دارند؟

لنز های روزانه علاوه بر همه مزایایی که پیشتر در همین مقاله ذکر شد، به طور کلی سبک زندگی عادی و سالمی را بدون هیچ گونه مشکل از وجود یک جسم خارجی در چشم ایجاد می کنند. همچنین این لنز ها برای افرادی که فقط در یک مدت کوتاه مثلا یک روزه نیاز به استفاده از لنز دارند و در سایز اوقات مثلا از عینک استفاده می کنند، گزینه بسیار مناسبی است.

چرا لنز های روزانه را بعد از مصرف باید دور انداخت؟

عمر مفید لنز روزانه همان طور که از اسمش پیداست یک روز است. ساختار ساده و بسیار نازک این لنز ها توان مقاومت در برابر شستشو را نداشته و ممکن است پاره شده و از بین بفرایند. حتی اگر سالم باقی بمانند این لنز ها بعد از استفاده صد در صد ضد عفونی و استریل نشده و ممکن است باعث آسیب به چشم شوند.

لنز های روزانه را از کجا تهیه کنیم؟

حتما دقت کنید که لنز روزانه از مراکز معتبر تهیه کنید و هرگز از آرایشگاه ها و سایر مراکز بدون مجوز لنز تهیه نکنید. همچنین در هنگام خرید سعی کنید با مراجعه به سایت های تجهیزات پزشکی صحت و اعتبار برند لنز مورد نظر را چک کرده و با اطمینان خرید کنید. حتما تاریخ انقضای محصول را چک کنید.

سخن خاتمهی

با توجه به اهمیت چشم و حساسیت فوق العاده این عضو بدن، بسیار مهم است که در استفاده از انواع لنز و به خصوص لنز روزانه دقت کنید. اگرچه این لنز ها یک بار مصرف بوده و بعد از استفاده دور انداخته می شوند، اما لازم است که نکات مهم استفاده از لنز را بدانید تا از هر گونه آسیب چشمی پیشگیری کنید. همچنین برای انتخاب بهتر این لنز ها لازم است با بهترین برند لنز های چشمی آشنا باشید. فراموش نکنید نظرات خود را در بخش ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 478

به "همه چیز درباره لنز روزانه؛ مزایا، معایب و روش استفاده از آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره لنز روزانه؛ مزایا، معایب و روش استفاده از آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید