با شوک فرهنگی در هنگام مهاجرت چه کنیم؟

به گزارش وبلاگ راضانی، مهاجرت به کشوری دیگر، چه تحصیلی و چه کاری، دشواری های خاص خود را دارد که یکی از آن ها شوک فرهنگی است. در این مقاله درباره راه های مقابله با این مشکل بخوانید.

با شوک فرهنگی در هنگام مهاجرت چه کنیم؟

چرا دانشجویان بین المللی تحت تاثیر شوک فرهنگی قرار می گیرند؟ نقل مکان به محیطی که کاملا یا تا حدی از فرهنگی متفاوت نسبت به فرهنگ کشور مبدا برخوردار است، گاه ممکن است هیجان انگیز و گاه ترسناک به نظر بیاید. هر شخص به شکلی متفاوت به چالش سازگاری فرهنگی واکنش نشان می دهد. این که آیا مهاجرت برای یک فرد سهل و آسان است یا سخت، بستگی به سطح آمادگی او برای مقابله و سازگاری با شرایط نو خواهد داشت. آداب و رسوم اجتماعی، ارزش ها، سنت ها و اعتقادات غالب در یک کشور ممکن است کاملا متفاوت از کشور مبدا باشد. دانشجوبان مختلف با توجه به پیشینه و شرایط رشد فردی خود، منحنی های منحصربه فرد سازگاری با اجتماع مقصد را تجربه خواهند کرد. در حالی که بعضی ممکن است این فرایند را به طور غیرقابل حلی سخت ببینند، دیگران ممکن است بتوانند به راحتی از خود سازگاری نسبی نشان دهند. پس اگر در فکر تحصیل در خارج از کشور یا مهاجرت کاری هستید، در ادامه این مقاله با خبرنگاران همراه باشید.

علائم مختلف شوک فرهنگ عبارت اند از

  • دلتنگی شدید برای وطن
  • احساس غم و اندوه
  • اختلالات خواب و اختلالات فیزیکی
  • ترس و ناامیدی ناگهانی
  • خستگی و اضطراب
  • بروز خشم و تحریک پذیری
  • سردردهای عجیب، حساسیت و درد
  • عدم اعتماد به نفس
  • پشیمانی از تصمیم خود برای تحصیل در خارج از کشور

نکاتی برای تسهیل فرایند سازگاری با محیط نو

به فرهنگ کشور مقصد احترام بگذارید

سعی کنید به آداب و رسوم نو، باورها و فرهنگ ها نگاهی بی طرفانه داشته باشید و کم کم با شرایط نو سازگار شوید. به جای اینکه فردی بدبین باشید، سعی کنید چیزهای خوبی که در کشور مقصد می بینید را بپذیرید و به این شکل ظرفیت شخصیت خود را امتحان و تقویت کنید. یکی از مهم ترین جنبه های تعدیل فرهنگی، شناسایی و برطرف تعصبات فرهنگی شما و سازگاری با فرهنگ نو است.

انعطاف پذیر و روشن فکر باشید

لطفا این مسئله را در نظر داشته باشید که هیچ چیزی به صورت مطلق درست یا غلط نیست و تنها این درک انسان ها از شرایط است که در کشورهای مختلف به شکلی متفاوت خود را نشان می دهد. سعی کنید نسبت به فرهنگ نو، آداب و رسوم و ایدئولوژی های نو بدون بی احترامی، متفکرانه، با تعهد و بی طرف باشید. سازگاری با یک فرهنگ نو، به این معنا نیست که سیستم ارزشی خود را تغییر دهید؛ بلکه تنها نشان می دهد که شما آماده پذیرش و احترام به فرهنگ نو با ذهنی باز هستید.

هم رنگ جماعت شوید

به زبان بدن و روابط ارتباطی دیگران دقت کنید و سعی کنید از آن ها یاد بگیرید. این کار نه تنها به شما در برقراری ارتباط با افراد مختلف یاری خواهد نمود، بلکه به ساده و آسان تر شدن مرحله انتقال یاری خواهد نمود.

برای خود تکالیفی مشخص کنید

ضروری است قبل از ورود به کشور میزبان، اطلاعات مربوط به فرهنگ آن کشور و مشخصا شهری که قرار است در آن ساکن شوید را جمع آوری کنید. بازدید از وب سایت ها و خواندن کتاب های مربوط به تاریخ، جغرافیا و آداب و رسوم کشور مقصد، نقشه ها، روزنامه های معتبر می تواند موثر باشد.

رفتارهای اجتماعی و آداب و رسوم نو را درک کنید و بپذیرید

ممکن است مردم کشور مقصد را به میزان مردم کشور خودتان گرم و محبت آمیز نیابید. ممکن است به نظر برسد که آن ها فاصله ی خود را با شما حفظ می نمایند یا رسمی و خشک با شما رفتار می نمایند. به جای اینکه احساسات خود را سرکوب کنید، قضاوت را کنار بگذارید و کوشش کنید زمینه های مشترک برای پیش بردن مکالمات خود پیدا کنید.

مراقبت سلامتی جسمی خود باشید

قرار گرفتن در محیطی نو و شرایط آب و هوایی ناآشنا ممکن است بر سلامتی شما تاثیر قابل توجهی بگذارد. در عین حال که عادت های غذایی سالم را حفظ می کنید، مطمئن شوید که به میزان کافی استراحت می کنید. آرامش و شیوه زندگی متعادل، به شما یاری می نماید تا سریع تر به محیط نو سازگار شوید و آنجا را چون خانه خود بدانید.

نگرانی های خود را با دانشجویان بین المللی به اشتراک بگذارید

بحث در خصوص نگرانی های مشترک دانشجویان بین المللی که همگی شرایطی مشابه را تجربه می نمایند و تحت تاثیر شوک فرهنگی قرار دارند، دیدگاه های نو و متنوعی را برای حل مسائل منحصربه فرد مربوط به سازگاری با فرهنگ نو به شما ارائه می دهد.

با دلتنگی برای وطن مبارزه کنید

به وسیله WhatsApp، Skype و Facetime، با اعضای خانواده خود در ارتباط باشید. یک رستوران ایرانی را شناسایی کنید و سری به تره بار و سوپرمارکت محله خود بزنید و سعی کنید احساس کنید در خانه هستید. به یاد داشته باشید که احساس غم و اندوه احساسی گذرا است و شما به لحاظ ذهنی برای غلبه بر آن مجهز شده اید.

سازگاری با یک فرهنگ نو ممکن است در ابتدا تجربه ای به شدت سخت به نظر بیاید، اما با پشتکار و تقویت اعتماد به نفس می توانید از موقعیت های تازه و ناشناخته با سربلندی بیرون بیایید. با تجربه، درک و پذیرش محیط نو اطراف خود به تدریج به آنجا احساس تعلق می کنید و به آرامی با محیط نو هماهنگ می شوید.

منبع: کجارو / collegepond.com
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 796

به "با شوک فرهنگی در هنگام مهاجرت چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شوک فرهنگی در هنگام مهاجرت چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید