چرا سهامداران عدالت همه سود خود را دریافت نکردند؟

به گزارش وبلاگ راضانی، درحالی که قرار بود پرونده واریز سود سهام عدالت سال 1398 در دو بخش بسته گردد، با عدم پرداخت سود از سوی بعضی شرکت ها، پرونده مذکور سه بخشی شد تا همچنان بخشی از سود مشمولان پرداخت نشده باقی بماند.

چرا سهامداران عدالت همه سود خود را دریافت نکردند؟

به گزارش خبرنگاران، سود سهام عدالت سالهای 1395 تا 1397 طی یک مرحله به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شد، اما سود سال 1398 سرنوشت دیگری داشت و قرار شد طی دو مرحله به حساب سهامداران واریز گردد، یعنی مرحله نخست در 28 اسفندماه سال 1399 واریز شد و مشمولان 50 درصد سود سهام خود را دریافت کردند.

بر این اساس مقدار سود مشمولان که ارزش اولیه سهام آن ها 532 هزار تومان بود، حدودا 200 هزار تومان و مشمولانی که ارزش اولیه سهام آن ها یک میلیون تومان بود، حدودا 400 هزار تومان دریافت کردند.

بعلاوه افرادی سهام سهام عدالت 492 هزار تومانی داشتند 91 هزار تومان و افرادی که دارای سهام عدالت 452 هزار تومانی بودند هم 84 هزار تومان دریافت کردند.

هرچند قرار بود فاصله واریز سود مرحله اول تا دوم ناچیز باشد و وعده های زیادی هم درمورد واریز بخش دوم سود از سوی مسئولان داده شد اما در نهایت بخش دوم سود در 14 تیرماه واریز شد.

از سوی دیگر قرار بود در مرحله دوم 50 درصد به جای مانده واریز گردد اما به علت عدم پرداخت سود از سوی بعضی شرکت ها به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی، مشمولان در کل 90 درصد سود خود را دریافت کردند.

بر این اساس در مرحله دوم واریز سود، سهام دارانی که ارزش اولیه آنها یک میلیون تومان است 144 هزار تومان دریافت کردند و مشمولانی که دارای سهام عدالت با ارزش اولیه 532 هزار تومانی هستند در مرحله دوم 76 هزار تومان دریافت کردند.

کدام شرکت ها سود پرداخت نکردند؟

البته از مجموع 36 شرکت بورسی و فرابورسی از دو شرکت معدنی و صنعتی گلگهر و پتروشیمی جم به علت افزایش سرمایه آنها سود سهام مشمولان دریافت نشد تا مشمولان سهام عدالت از مزایای حق تقدم و سهام نو ناشی از افزایش سرمایه بهره مند شوند.

بعلاوه شرکت های مخابرات ایران و گروه مپنا علی رغم پیگیری های متعدد تمام و یا بخشی از سود سهام خود را پرداخت ننموده اند و با محاسبه این دو گروه از به جای مانده سود سهام عدالت به مقدار 50 درصد، 40 درصد آن به حساب مشمولان واریز شده است.

افرادی که سود نگرفته اند، چه نمایند؟

بر اساس این گزارش، آن دسته از مشمولان اعم از روش مستقیم و غیرمستقیم که به علت اشکالات موجود در حساب بانکی آنها امکان واریز سود سهام عدالت برایشان فراهم نشده بود باید با ارائه اطلاعات صحیح نسبت به برطرف مشکل اقدام نمایند.

بعلاوه اگر در فاصله زمانی اسفندماه سال گذشته تا به امروز در سامانه سجام ثبت نام نموده اند سود سهام آنها به صورت تجمیع شده به مقدار 90 درصد پرداخت خواهد شد.

سهامداران می توانند برای اطلاع از مبالغ واریزی در مراحل اول و دوم به سایت www.sahamedalat.ir مراجعه نموده یا با شماره 1569 تماس بگیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 572

به "چرا سهامداران عدالت همه سود خود را دریافت نکردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سهامداران عدالت همه سود خود را دریافت نکردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید