آبی شدن لب ها؛ علامت جدی و خطرناک کرونا

به گزارش وبلاگ راضانی، آنا/ متخصصان می گویند اگر شاهد آبی شدن رنگ لب های خود هستید باید سریع به سایر علایم مربوط به کرونا توجه کنید. تب، سرفه خشک، خستگی و بی حالی، درد و رنج، گلودرد، اسهال، التهاب ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی و بثورات پوستی رایج ترین علایم ابتلا به کووید 19 است. با این حال این موارد تنها علایم ابتلا به کرونا نیست. محققان می گویند یکی از علایم ابتلا به کرونای شدید آبی شدن لب هاست.

آبی شدن لب ها؛ علامت جدی و خطرناک کرونا

آبی شدن لب ها چگونه بروز می نماید؟

برای بسیاری از مردم که به صورت جدی بیمار نیستند، آبی شدن لب ها معمولاً به دلیل سرمای هواست که در پی کند شدن فرایند خون رسانی به این ناحیه رخ می دهد. سیانوز یکی از نشانه های بیماری است و بر اثر کمبود اکسیژن در هموگلوبین های خون زیر پوست رخ می دهد. اگر اشباع اکسیژن در خون به کمتر از 85 درصد افت کند، سیانوز رخ می دهد و در صورت ادامه یافتن این فرایند ممکن است فرد دچار بافت مردگی گردد. متخصصان می گویند اگر شاهد آبی شدن رنگ لب های خود هستید، باید سریع به سایر علایم مربوط به بیماری توجه کنید.

ارتباط آبی شدن لب ها با کرونا

تحقیقات نشان داده است متاسفانه آبی شدن رنگ لب ها یکی از علایم ابتلا به کرونای شدید است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا تاکید می نماید اگر افراد مبتلا به کرونا علایمی مانند مسائل تنفسی شدید، درد یا فشار مداوم در قفسه سینه، گیجی و سردرگمی، ناتوانی در بیدار شدن یا خوابیدن و نیز لب های مایل به آبی را مشاهده کردند باید سریع به مراکز درمانی مراجعه نمایند. بسیاری از کسانی که لب هایشان به دلیل ابتلا به کرونا متمایل به آبی می گردد، علایم دیگر بیماری را نیز از خود نشان می دهند. به طور معمول این افراد دچار تنگی نفس و نفس نفس زدن می شوند. با این حال، ممکن است آبی شدن لب ها یگانه علامت ابتلا به کرونای شدید در بیماران باشد.

آبی شدن لب ها همواره نشانه ابتلا به کروناست؟

آبی شدن لب ها می تواند ناشی از طیف گسترده ای از بیماری های مختلف باشد که مهم ترین آن ها شامل موارد ذیل است:

1- قرار دریافت در معرض هوا یا آب سرد

2- لخته شدن خون

3- خفگی

4- عفونت ریه

5- زمانی که فرد در آستانه غرق شدن قرار گرفته است

6- مسائل بلندمدت ریه مانند آسم

7- ذات الریه شدید

8- نقص مادرزادی قلب، نارسایی قلبی یا ایست قلبی

9- مصرف بیش از حد دارو

10- تشنج طولانی مدت

زمانی که شاهد آبی شدن لب ها هستیم چه کاری باید انجام دهیم؟

متخصصان آمریکایی تاکید می نمایند حتی اگر مبتلا به کرونای شدید هم نشده باشید، آبی شدن لب ها زنگ خطری است که نشان دهنده وقوع یک رخداد خطرناک در بدن است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا توصیه می نماید در صورت مشاهده این علامت در خود یا دیگران سریع و بدون فوت وقت اقدام به مراجعه به مراکز درمانی و دریافت خدمات اورژانسی کنید. در صورتی که حال فرد وخیم باشد، حتماً با اورژانس تماس بگیرید و درخواست آمبولانس کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: mohsen-razani.ir شناسه مطلب: 223

به "آبی شدن لب ها؛ علامت جدی و خطرناک کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبی شدن لب ها؛ علامت جدی و خطرناک کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید