حسادت افراطی مشکلات زیادی برای ما پدید می آورد و آرامش و قرار ما را در زندگی می گیرد. ممکن است با دیدن عکس های خوش گذرانی آخر هفته دوستانتان در شبکه اجتماعی، به سوی افسردگی بروید. حسادت روابط اجتماعی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. شما را در کار و موقعیت خود دچار رکود می کند. 

خود را با دیگران مقایسه نکنید

این موضوع اولین گام برای حسادت است. این مقایسه می تواند در محل زندگی، موقعیت اجتماعی، میزان درآمد و … باشد. این مقایسه به صلاح زندگی شما نیست. فراموش نکنید شما در مسابقه نیستید. برای فردیت خود ارزش و احترام قائل شوید و بدانید زندگی هر کس منحصر به خود اوست.

راه های مقابله با حسادت به موفقیت دیگران

طرز تفکر خود را تغییر دهید

برای مبارزه با حسادت، تفکر خود را تغییر دهید. تفکر درباره اینکه فرصت ها نادر هستند، شما را به برزخی از افکار می کشاند. مانند فیلم سالار مگس ها که در آن شخصیت های داستان به سمت توحش می روند. شرکت های تولیدی نیز چنین روشی را برای جذب مشتری استفاده می کنند. ابتدا شما را به عرضه محدود کالا متقاعد و آن گاه شما را به یک خرید حریصانه متمایل می سازند.

اگر ارتقاء شغلی خوبی نصیب همکار شما شده، شاید بتوانید آن را در سازمان یا شرکتی دیگر به دست آورید. زمان محدودیت دارد. بنابراین بهتر است آن را با حسادت به دیگران از دست ندهید.

تمام جوانب زندگی را در نظر بگیرید

 زندگی هیچ کس بدون مشکل و کامل نیست. بنابراین دیدن تصویر کوچکی از زندگی ممکن است زیباتر از کل زندگی فرد باشد. با دیدن یک عکس دیگران را قضاوت نکنید و گمان نبرید که او بسیار خوشبخت و بدون مشکل است.

بر سر اینکه چه چیزی منصفانه است، تصمیم گیری نکنید

این مقایسه و برداشت های ذهنی در افکار رخ می دهد. به عنوان مثال« او شایسته این ارتقاء نیست، چون به اندازه من کار نمی کند.» و … تمام این ها قضاوت های ذهنی شما است و ممکن است نتیجه احساسات شما باشد. بنابراین بهتر است ذهن خود را درگیر این قضاوت های آلوده و پریشان نکنید و با این قضاوت ها، آرامش را از خود نگیرید.

مسلماً زندگی قرار نیست با دید منصفانی که شما از عدالت سراغ دارید، پیش برود. با این کار تنها انرژی و وقت خود را از دست خواهید دید. همیشه روی بهتر بودن متمرکز شوید و در این مورد به خود امتیاز دهید.

موفقیت را به گونه ای دیگر تعریف کنید

رقیب کسی نباشید. در این صورت از پیشرفت او ناراحت نخواهید شد. ارزش های خود را بشناسید. در این صورت می توانید در جشن موفقیت های دیگران حضور داشته باشید.

همیشه زمینه پیشرفت برای خود را فراهم کنید. در این صورت از موفقیت دیگران ناراحت نمی شوید. چون خود شما هر روز از روز قبل بهتر شده اید.

منبع : آرگا


برچسب :

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها