در این مقاله می خواهیم به چگونگی و مراحل وصول سفته بپردازیم. حتما تاکنون برای شما پیش آمده است که بخواهید سفته ای را وصول کنید و طریقه آن را بلد نباشید و دوستانی باشند که بخواهند روش وصول آن را یاد بگیرند. پس به شما پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.

 وصول سفته

وصول سفته

در این وضعیت نابسامان اقتصادی آنقدر غرق در چک شده ایم که از سفته غافل هستیم و شاید بعضی از ما ندانیم سفته چیست. پس ابتدا لازم میدانیم تعریفی ساده و روشن از واژه سفته داشته باشیم.

سفته آن سند تجاری است که کسی که آن را صادر می کند متعهد می شود مبلغی را که در آن سفته تعیین شده است را به دارنده پرداخت می کند.

در واقع ارزش سفته به پرداخت مبلغ تعیین شده آن در آینده است. لازم است بدانید که گرفتن سفته همانند گرفتن دسته چک دشوار نیست و به راحتی می توان سفته مورد نظر را از بانک دریافت کرد.

درخواست سفته

 چگونه سفته را وصول کنیم؟

وصل سفته با وصل چک متفاوت است و شرایط برگشتن زدن چک را ندارد. به دو روش می توان جهت وصول سفته اقدام کرد:

  • اجرای سند رسمی: سفته سندی است لازم‌ الاجرا است و می شود با ظهر نویسی و داشتن ضامن برای اجرای سند رسمی به اداره ثبت مراجعه کرده و برعلیه صادر کننده درخواست توقیف اموال فرد کند و سفته را وصول کند.
  • مراجعه به مراجع قضایی دادگستری: کسی را که سفته را در دست دارد دادخواستی حقوقی علیه مسئول تنظیم می کند و اقامه دعوی می کند. چنانچه صادر کننده محکوم شود و دادگاه ستور پرداخت مبلغ تعیین شده را بدهد و اگر صادر کننده از پرداخت مال خودداری کند، درخواست کننده می تواند با توجه به قوانین تعیین شده صادر کننده سفته را محکوم به بازداشت کند.

عکس از سفته

برای توضیح کامل تر لازم است بگوییم دارنده سفته باید در زمان مقرر درخواست سفته کند. او حتی می تواند به دلیل تاخیر در توقیف مال درخواست پرداخت وجه کند.

منبع : آرگا


برچسب :

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها